Haber Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 10:46 Bu haber 1614 kez okundu
 
BİK yerel gazetecileri eğitim kampına aldı
Basın İlan Kurumu İzmir Şube Müdürlüğü, Torbalı’da üç gün süren bir eğitim kampı düzenledi. Torbalı Ticaret Odası’nın ev sahipliği yaptığı eğitim çalışmalarına farklı ilçelerden yerel basın mensupları katıldı.
Tire Haberi
BİK yerel gazetecileri eğitim kampına aldı

Yerel basının daha güçlenmesi, yerel basın ürünü olan gazetelerin daha kaliteli içeriğe sahip olması, özgün ve doğru haberciliği daha etkili sürdürmesi amacında olan Basın İlan Kurumu’nun (BİK) İzmir Şube Müdürlüğü tarafından Torbalı’da üç gün süren ‘Yerel Basın Eğitim Seminerleri Kampı’ gerçekleştirildi.

İZMİR’İN BÜYÜK TAŞRA İLÇELERİNDEN KATILIM OLDU

Torbalı Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10:00 ile 13:00 arasında süren eğitim çalışmalarına Tire’nin yanı sıra; Torbalı, Aliağa, Ödemiş, Bergama, Selçuk, Çeşme gibi ilçelerden yerel basın mensupları katıldı. Büyük Tire Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Şevket Bahçelioğlu liderliğinde 5 kişi ile temsil edildiği toplantıların her bir oturumunda farklı konular ele alındı.

DENEYİMLİ GAZETECİ VE AKADEMİSYEN KAVAKLI’DAN ‘HABERCİLİK’ DERSİ

Basın İlan Kurumu İzmir Şube Müdürü Ömer Faruk Çakır’ın üç gün boyunca katılımcılarla birlikte olduğu toplantıların ilk gününde deneyimli eski gazeteci ve akademisyen Oğuzhan Kavaklı sunum yaptı. Kavaklı’nın sunum konuları; ‘Doğru ve etkili gazetecilik’, ‘İlgi uyandıran haber yazma teknikleri’, ‘En çok dikkat çeken haberler’, ‘Başlık ve spot başlığın haberin okunurluğundaki önemi’, ‘Doğru ve yalın bir haber için dilin nasıl kullanılacağı’, ‘Haber yazım metotları’, ‘Başlık türleri’, ‘Önem arz eden haberlerin kullanım şekli’ gibi başlıklardan oluştu.

DİKKAT ÇEKEN SAYFA TASARIMI NASIL OLUR ?

Eğitim çalışmasının ikinci gününde alanında ödüller almış deneyimli gazete sayfa tasarımcısı Ayhan Mengüloğlu, sunum yapan isim oldu. Halen aktif olarak gazetecilik mesleği içinde yer alan Mengüloğlu, gazete sayfalarının grafik çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Mengünloğlu; ‘Dikkat çeken, göze hoş gelen sayfa tasarımı nasıl olur?’, ‘Mizanpajın önemi ve püf noktaları’, ‘Sayfa tasarımına hareket ve renk katacak küçük ayrıntılar’, ‘Kaçınılması gereken hususlar’ gibi konu başlıkları altında sunum yaptı.

ÜÇÜNCÜ GÜN ‘İLETİŞİM’ KONUSU ANLATILDI

Üçüncü günün sunumunu yapan  deneyimli gazeteci Ali Kayadibi’nin işlediği konu ise ‘iletişim’ oldu. 36 yılık meslek hayatını geçen yıl noktalayan ve halen Ege Üniversitesi’nde akademisyen ve kurduğu şirketinde iletişim uzmanı olarak çalışan Kayadibi, yaptığı sunumda; ‘İletişim nedir?’, ‘Doğru iletişimin önemi’, ‘Doğru İletişimin sağladığı avantajlar’, ‘İş başarısı ile iletişim arasındaki ilişki’, ‘Tutum ve davranışları oluşturan ögeler’, ‘İletişimde savaş sözcükleri’, ‘İşyerinde iletişim bozukluğuna sebep olan hususlar’ gibi konu başlıklarını işledi.

OLGUN, “TORBALI YEREL GAZETECİLİKTE ÖRNEK GÖSTERİLEN İLÇE KONUMUNDA”

BİK İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen 3 günlük eğitim çalışmasının son gününde çalışmaların tamamlanmasına müteakip, Torbalı Ticaret Odası tarafından katılımcılara yönelik bir yemek verildi. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ve Torbalı Ticaret Odası yönetiminin de hazır bulunduğu yemekte, söz alan Olgun, gazetecilikten gelme ve halen yerel bir gazete sahibi olarak Ticaret Odası Başkanı olmanın önemli olduğuna vurgu yaptı. Olgun, Torbalı’nın yerel gazetecilik konusunda Türkiye’de örnek gösterilen bir ilçe olduğunu ifade etti.

BİK İZMİR MÜDÜRÜ ÇAKIR’DAN, ‘İNTERNET SİTELERİNİZİ ÖNEMSEYİN’ TAVSİYESİ

Yemekte söz alan BİK İzmir Şube Müdürü Ömer Faruk Çakır ise yerel gazetelerin internet sitelerine daha çok önem vermesini, flaş haberleri sık sık kullanmalarını, haber güncellemelerini sadece günlük olarak değil, gün içinde de sık sık yapmalarını tavsiye etti. Çakır, “Yerel gazetecilik demek sadece bulunduğunuz kent ve yöre ile ilgili haber yapacaksınız, başka haberlerle ilgilenmeyeceksiniz demek değildir. Bazı haberler olur, Türkiye’nin hatta Dünya’nın her tarafındaki insanları ilgilendirir. Bu tür haberlere de gazetenizde, internet sitenizde yer verebilirsiniz” dedi.

  

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Basın, İlan, Kurumu, İzmir, Şube, Müdürlüğü, Torbalı’da, üç, gün, süren, bir,
Yorumlar
Haber Yazılımı