Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 09:34 Bu haber 2159 kez okundu
 
GÖÇMEN KONULARI MEDYADA TARTIŞILDI
Finansörlüğünü Avrupa Birliğinin yaptığı, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları 4 -7 Ekim tarihlerinde Ankara’da yapıldı.
Tire Haberi
GÖÇMEN KONULARI MEDYADA TARTIŞILDI

Türkiye’nin dört bir köşesinden  gelen basın yayın kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile 3 gün boyunca gerçekleştirilen  toplantılara Büyük Tire adına Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Şevket Bahçelioğlu katıldı.

SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak açılış konuşmasında  “Suriyeli mülteciler konusu gündemimizi oldukça meşgul etmiş olsa da Suriyeli dışındaki sığınmacıların sayısı  da 1.500.000  civarındadır. Bugün 3.500.000 ‘i Suriyeli olmak üzere Türkiye’de toplamda 85 farklı ülkeden 5.000.000 mülteci ve sığınmacı bulunmaktadır. Bu da birçok Avrupa ülkesinden daha fazla bir nüfusun şu anda Türkiye’de yaşadığı anlamına geliyor” diye konuştu.

BASININ  ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Mehmet Akarca, mülteci konusunda basın mensuplarının bilgilendirilmesinin yararlı olduğunu belirterek başladığı konuşmasına Türkiye’nin mülteci konusuna bakışı ve insani yaklaşımından dolayı diğer ülkeler tarafından çok büyük takdir gördüğünü anlatan Akarca, “Türkiye’de Birleşmiş Milletlere üye 60 ülkenin nüfusu kadar mülteci var. Burada bir zorluğumuz var. Bir mülteci ailenin çocuğu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir ailenin çocuğu kavga ediyorlar. Sonra babaları da kavga etmeye başlıyorlar. Sonra gazetelerde, ‘Mülteciler Türklere saldırdı’, mülteciler şöyle yaptı, mülteciler böyle yaptı diye haberler yapılabiliyor. Mültecilerin öne  çıkarılarak yapılan haberler böyle olunca Türk halkının mültecilere bakışını etkiyebiliyor. Şunu bilmeliyiz ki kimse evini barkını isteyerek terk etmez. Mecbur kalmış, artık bıçak kemiğe dayanmış. Karısını, çocuğunu, annesini ailesini kurtarabilmek için yerinden yurdundan ayrılmış mülteci olmuş. O açıdan yaklaşmak faydalı olabilir” diye konuştu.

Türkiye’deki Mültecilere Mali Yardım Aracı Bölüm Başkanı ve AB Türkiye Delegasyonu Emm Clua Vandellos zorlukların üstesinden gelebilmeleri için Türk hükümeti ile ortaklaşa olarak eğitim ve sağlık alanında ciddi projeler ve mali yardımlar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. UNHCR Türkiye Dış İlişkiler Görevlisi ve Sözcüsü Selin Ünal ise, dünyada yerinden edilerek mülteci konumuna düşmüş insanların yüzde 85’inin gelişmekte olan ülkelerde barındığını, Türkiye’nin de en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke durumunda olduğunu söyledi.

Bu konuşmaların ardından katılımcılar SGDD yöneticileri ile birlikte Ankara’da bulunan Altındağ Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri ile Mamak Çok Yönlü Destek Merkezi’ni ziyaret ederek bu merkezlerde sığınmacılara uygulanan eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarını yerinde izleme fırsatı buldu.

İkinci gün ise SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak mültecilerle ilgili konularda doğru terminoloji ve kavramların kullanımı konularına açıklık getirdi. Bu kapsamda sığınmacı, mülteci, göçmen  terimleri arasındaki farklara işaret etti.Ardından Habertürk Gazetesi Muhabiri ve köşe Yazrı Muharrem Sarıkaya “ Medya ve Etik” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Reuters Haber Ajansı Foto muhabiri Ümit Bektaş da çeşitli video ve fotoğraflarla sığınmacıların dramını gözler önüne serdi.

Öğleden sonraki oturumda da UNİCEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı Sema Hosta  göç, mülteciler ve

çocuklar konusunda bilgiler verdi. Bu olaylardan en çok çocukların etkilendiğini işaret ederek sosyal ve siyasal olayların toplum üzerinde yarattığı travmaların neler olabileceğini dile getirdi. Soru ve cevaplarla bu konuların en az zararla aşılabilmesi için çözüm yolları üzerinde tartışıldı.

Kanal D Ankara Temsilcisi Ercan Gürses ve Global Haber Ankara Temsilcisi Faruk Demir lTürtk Medyasında göç ve mültecilerin yeri konusunda açıklamalarda bulundu.

UNFPA  Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, Akdeniz Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr.Ayşad Güdekli’nin yaptığı konuşmalarla ikinci gün çalışmaları da sonra erdi.

Üçüncü ve son gün çalışmalarına Suriyeli gazeteciler Subhi Dessuki, Elham Esmaeli Hakkı, Ala Aldin Husso’nun konuşmalarıyla devam edildi. Suriye gerçeğini dile getiren konuşmacılar  daha sonra soruları cevaplandırdılar. En çok sorulan sorular da mülteci konumundaki Suriyelilerin durumu hakkında oldu. Alınan cevaplarda Türkiye’nin kendilerine gösterdiği dostane davranıştan son derece memnun olduklarını dile getiren konuşmacılar huzur ortamı doğduğu, can ve mal emniyetlerinin sağlandığını gördüklerinde memleketlerine tekrar dönmek istediklerini dile getirdiler.

Subhi Dessuki ayrıca günün birinde tekrar ülkelerine döndüklerinde Türk Milletinden gördükleri konukseverliği ve dostane tavırları asla unutmayacaklarını dile getirerek herkese teşekkür etti.

 Üç günlük çalışmaların ardından SGDD genel Koordinatörü İbrahim Kavlak değerlendirmeler ve kapanış konuşmasını yaparak Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları  çalışmalarını sona erdirdi.

Bu çalışmalar biz katılımcılara bu önemli ve ciddi konuda geniş bilgiler edinme fırsatı yanında Türkiye’nin her köşesinden gelen 75 gazeteci meslektaşımızla dostluk ve kardeşlik duyguları içinde işbirliği ve dayanışma ortamı oluşmasına fırsat yarattı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖÇMEN, KONULARI, MEDYADA, TARTIŞILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı