Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 16:15 Bu haber 18972 kez okundu
 
“Tire zaman tüneli gibi”
Uluslararası Küçük Menderes Araştırmaları ve Tire Tarihi Sempozyumu Başladı. Sempozyumda birçok üniversiteden öğretim görevlisi sunum yapacak. Sempozyumunda açılış konuşması yapan Kaymakam Tanrıseven, Tire’nin derin tarihi geçmişini ‘Zaman Tüneli’ne benzetti.
Eğitim Haberi
“Tire zaman tüneli gibi”

Tire Belediyesi, Küçük Asya Araştırmalar Merkezi ve Başbakanlık Türk Tarih Kurumu tarafından ortaklaşa düzenlenen Ulusları Küçük Menderes Araştırmaları ve Tire Tarihi Sempozyumu başladı. Kaymakam Tanrıseven, “Tire sokaklarında gezdiğiniz zaman kendinizi zaman tünelinde hissedebilirsiniz” dedi.

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’in katılımlarıyla Tire Belediyesi Kültür Salonunda yapılan sempozyumda Tire ve Küçük Menderes Havzasının tarihi ele alındı. Kaymakam Tanrıseven, Şehri Muazzam Tire’nin tarihi ve kültürel zenginliğinin yeni nesillere aktarılması gerektiğini belirtti.

ÇİÇEK: “TARİHİ ÖNEMSİYORUZ”

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek şunları söyledi: “Tarihi önemsiyoruz, bütçemizin büyük bir kısmını ilçemizde bulunan tarihi yapıların tadilat ve onarımı için ayırdık. Eski Tire’yi gün yüzüne çıkaracak çalışmalarımız ve araştırılmayı bekleyen bölgeler için girişimlerimiz devam ediyor. Kutuhan birkaç hafta içinde açılışını yapmayı planlıyoruz. Ali Efe Hanının restorasyonu için ön protokol imzalandı. Lütfü Paşa Hanının restorasyonu için sahipleri ile önümüzdeki günlerde masaya oturacağız. Eski bir Turizm Bakanı ilçemiz ziyaretinde Tire ikinci Safranbolu değil birinci Safranbolu olabilecek kapasitededir.”

TANRISEVEN: “TİRE’NİN TARİHİNİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

Sempozyumda konuşma yapan Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven şunları söyledi: “Evliya Çelebi’nin deyimiyle Taht-ı Kadim, Şehr-i Muazzam olarak adlandırılan Tire; tarihçiler, arkeologlar ve bilim insanları için bir hazine değerinde. Tire ne kadar çok araştırılırsa o kadar çok tarihi materyallere ulaşılabilir. Tire, her geçen gün tarihine özgü yeni keşifler yapılabilecek bir potansiyeli barındırıyor. İşte bu çerçevede gerçekleştirilen bu sempozyumun Tire’nin geçmişine ve tarihine ışık tutacağını ve yeni nesillerle bilgi aktarılacağına inanıyorum.”

“TİRE’DE ZAMAN TÜNELİ GİBİ”

“Tire buram buram tarih kokuyor. Tire sokaklarında gezdiğiniz zaman kendinizi zaman tünelinde hissedebilirsiniz. Keza Belediyenin restorasyonunu tamamladığı Hanlara girildiği zaman kendinizi farklı bir atmosferde hissedebilirsiniz. Elbette Tiremizi daha tanıtmak gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi. İşte burada sempozyumlar, araştırmalar ve arkeolojik kazılar da büyük bir önem taşıyor.”

“TÜRKİYE’NİN HUZUR KENTİ TİRE”

“İnanıyorum ki yapılan bu çalışmalarla Tire, önümüzdeki yıllarda çok daha önemli bir konuma yükselecektir. Tire, bugün yalnız Ege Bölgesinin değil Türkiye’nin en huzurlu kentlerinden biridir. Bu huzurun kaynağında da geçmişteki farklı inançlar kültürler ve inanışların bir arada uyum içinde yaşamalarında etkisi büyüktür. Bu etkileri günümüzde de hissedebiliyoruz.”

2 GÜNLÜK PROGRAM

Açılış programı, Eğridere Halk Oyunları gösterisi ile yurtiçinde ve yurtdışında birçok etkinliklere katılarak zeybeği tüm dünyaya tanıtan Selim Özyol’un zeybek gösterisiyle devam etti. İlçemizin tarihi geçmişini gün yüzüne çıkaracak çalışmalar yapmak ve tanıtmak amacıyla hazırlanan sempozyumda, iki gün boyunca yurtdışı ve yurtiçindeki çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri bilgi aktaracaklar.

 

 

HABER:  Yiğit SOYLU 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Tire, zaman, tüneli, gibi”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Tire zaman tüneli gibi”
“Tire zaman tüneli gibi”
“Tire zaman tüneli gibi”
“Tire zaman tüneli gibi”
Yorumlar
Haber Yazılımı