Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 10:00 Bu haber 20253 kez okundu
 
TORBALI’NIN ROMANYALI GELİNİ PAULA ÜNİVERSİTE SINAVLARINA HAZIR
Torbalı’ya gelin gelen Romanyalı Paula, ülkesinde aldığı diplomalar Türkiye’de geçerli olmayınca büyük bir azim örneği sergiledi. Önce ilkokul ve ortaokulu okudu ve ardından liseyi bitirdi. Şimdi de üniversite giriş sınavında ter dökecek
Torbalı Haberi
TORBALI’NIN ROMANYALI GELİNİ PAULA ÜNİVERSİTE SINAVLARINA HAZIR

Yıllar önce bir Türk vatandaşıyla evlenerek Türkiye’ye yerleşen Romanyalı 46 yaşındaki ev kadını Paula Toba, okuma azmiyle gençlere taş çıkardı. Oldukça aktif bir yaşam süren Toba, ilk önce Halk Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı kurslara katıldı. Ardından ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Şimdi de üniversite sınavlarına hazırlık yapıyor. Toba’nın en büyük hayali bu yıl gireceği üniversite sınavını kazanıp felsefe bölümüne girebilmek. Romanya’da okul bitirmesine rağmen bu diplomaların Türkiye’de geçerli olmadığını belirten Toba, sıfırdan başlayarak eğitimlerini tamamladığını ve okumaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

BAŞARIYLA TAMAMLADI

Paula Toba, 22 yaşındayken gönlünü Romanya’da tanıştığı L.M’ ye kaptırdı. İlk bakışta eşine âşık olan Toba, evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşti. Ankara’da 1990 yılına kadar evli kalan Toba, eşinden boşandıktan sonra Alanya’da bir süre marketçilik yaptı. Ardından Torbalı’ya yerleşti. İlçede Halk Eğitim Müdürlüğü’nün açmış olduğu kurslara katılan Toba, ilk önce ofis programları kurslarına katıldı ve kursu başarıyla bitirdi. Bununla yetinmeyen Toba, son olarak ‘Grafik Animasyon’ kursunu da başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Romanyalı olması nedeniyle ülkesindeki almış olduğu eğitim belgeleri burada geçerli olmayınca açık öğretime başvurdu ve ilkokul, ortaokul ve nihayetinde de lise eğitimini başarıyla tamamladı.

FELSEFE OKUYACAK         

Bunlarla yetinmeyen “yabancı gelin”, üniversite okumak için kollarını sıvadı. Dün kaydını yaptıran Paula Toba, üniversite sınavına girmek için işlemlerini tamamladı. Hedefinin üniversitenin felsefe bölümünü okumak olduğunu söyleyen Toba: “Ben okumayı çok seven bir insanım. Romanya’da aldığım diplomalar burada geçerli olmayınca ben de burada okumak için kolları sıvadım. Lise bitti artık hedefim üniversite. Felsefe okumak istiyorum” dedi. Türkiye’de eğitim sisteminin zorluğuna da değinen Toba, “Bizim ülkemizde bu denli zor değil okumak. Buradaki sistem insanı çok yoruyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Torbalı’ya, gelin, gelen, Romanyalı, Paula, ülkesinde, aldığı, diplomalar, Türki
Yorumlar
Haber Yazılımı