Yazı Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 09:41 Bu yazı 575 kez okundu
 
Obezite bir hastalıktır
Zeynep Filiz
 
 

Obezite vücuttaki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının (kemik+kas) aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının (Beden kütle indeksi’nin)  30’un üzerine çıkmasıdır.

Beden kütle indeksi (BKI) obez tanımının bireylere konulması için tam bir ölçüt değildir önemli olan yağ oranının vücuttaki miktarıdır.Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının 15-18'i, kadınlarda ise 20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde 25, kadınlarda ise 30'un üzerine çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Beslenme; anne karnından başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar gerekli olan bir ihtiyaçtır.Açlığı bastırmak,yemek istediklerini tüketmek yemek istemediklerini tüketmemek değildir.Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinden yeterli ve dengeli bir şekilde almaktır.Vücudun ihtiyacı olan enerji gereksinmesinin üzerine çıkıldığında kilo artışı meydana gelmektedir.

Hareketsiz yaşam,yetersiz ve dengesiz beslenme obeziteyi tetiklemektedir.Obezite bir hastalıktır diğer hastalıkların tetikleyicisidir.Yetersiz,dengesiz ve kalitesiz beslenme; vücuttaki yağ oranının istenmeyen seviyelerde artmasına  sebep olmaktadır.Vücuttaki yağ oranının artması sonucunda insülin direnci,diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve kalp-damar problemleri ortaya çıkmakta; hatta ileriki seviyelerde böbrekler deformasyona uğramakta ve karaciğer yağlanmasına kadar vücudun sistemi bozulmaktadır.

Ülkemizde de obezite sıklığı gün geçtikçe artmaktadır.Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı en son verilerine göre Türkiye dünya sıralamasında 4. ülke olarak yer almaktadır.Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da obezite görülme sıklığı artmaktadır.Çocukluk çağı obezitesi en az yetişkinlikte görülen obezite kadar riskli bir durumdur.

Obezitenin önlenmesi için bireylerin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve hareketi yaşamlarına dahil etmesi şarttır.Diyet yapmayı sağlıklı beslenme olarak düşünmeli aç kalmak veya istediklerini tüketememek olarak görülmemelidir.Diyet ;Vücudunun ihtiyacı olan besin öğelerinden yeterli  ve dengeli tüketmektir.Diyette yasaklar yoktur,porsiyon kontrolü ve denge vardır.

Diyetisyen Zeynep FİLİZ

 

 

 
Etiketler: Obezite, bir, hastalıktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı