Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 14:33 Bu haber 12324 kez okundu
 
ÇAY OCAĞINA KADIN ELİ DEĞDİ
Tireli üç bayan, erkek mesleği denilen çaycılık mesleğini yıllardır başarılı şekilde yürütüyor. Her birinin kendine has demleme tekniği ve yaptıkları çayın özel müşterisi var.
Tire Haberi
ÇAY OCAĞINA KADIN ELİ DEĞDİ

Her geçen sene hayatın farklı alanlarında daha çok kendini göstermeye başlayan Türk kadını, erkek mesleği olarak kabul edilen mesleklere de el attı. Üstelik bu mesleklerde karşı cins meslektaşlarından aşağı kalır yanları da yok. Bu mesleklerden biri de çaycılık mesleği.

Toplumumuzda genellikle erkeklerin uğraş alanı olarak bilinen çaycılık yapmak, çay ocağı veya kahvehane işletmek artık ilçemizde bayanlarında uğraş alanı olmaya başladı. Bu meslekte kendini kabul ettiren ve ortaya koydukları çaba ve sundukları hizmetle en az erkekler kadar iddialı olduklarını belirten Tireli bayan çaycılar; Şengül Ulaş, Filiz Özdemir ve Özen Apak, demledikleri çayın tadına oldukça güvenmekte.

HİJYEN KONUSUNDA BAYAN OLMANIN AVANTAJINI YAŞIYORLAR

Hepsinin kendine has demleme tekniği ve kimselerle paylaşmadığı çay demlemenin ‘püf noktaları’ kısmı var. Çaylarının özel müşterileri olduğunu belirten Apak, Özdemir ve Ulaş, bir bayan olarak hijyen şartlarına daha çok özen gösterdiklerine inanan ve bilen müşterilerin bu anlamda da kendilerine güvendiklerini de belirttiler. Bir bayan olarak ilk zamanlar bazı önyargılarla karşılaşsalarda Tire’de mesleklerini icra etmeyle ilgili önemli bir sorun yaşamadıklarını söylediler.

ESNAFIN ‘ÇAYCI ŞENGÜL ABLASI’

Bayan çaycılardan Şengül Ulaş, Akyol Caddesi (Paşa Camii arkası) üzerinde bulunan ve işletmeciliğini kendisinin yaptığı Ulaş Çay Ocağını işletmekte. Yıllarca bankalarda çaycı olarak çalıştıktan sonra, 8 yıl önce kendi işletmesini açana ve hizmetlerini burada sürdüren Şengül Ulaş, başta bölge esnafı olmak üzere, çevresindekilerin “çaycı Şengül ablası”.

İZMİR’DE BİRİNDEN ÖĞRENDİĞİ DEMLEME TEKNİĞİNİ UYGULUYOR

Bir diğer bayan çayımız olan Filiz Özdemir’de yine kendine ait çay ocağını işletmekte. Hükümet binasının altında yer alan çay ocağını 11 yıldır işleten Özdemir, İzmirli bir çay ustasından öğrendiğini söylediği ve kimselere söylemediği demleme tekniğiyle yaptığı çayların çok beğenildiğini ifade etti. Özdemir, başta Hükümet binası personeli olmak üzere çevredeki esnaflara ve vatandaşlara hizmet vermekte.

“ÇAYCILIK ÖZEN VE TİTİZLİK İSTİYOR”

Yaklaşık 3 yıldır çay ocaklarında çalışan Özen Apak ise Öğretmenevi Müdürlüğü tarafından işletilen Adliye Çay Ocağı’nda hem ocakçı, hem de garson olarak görev yapmakta. Çaycılık mesleğinin özen ve titizlik istediğini belirten Apak’ta kendine has demleme tekniği olduğunu belirtip, bu sırrı vermeyenlerden.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tireli, üç, bayan, erkek, mesleği, denilen, çaycılık, mesleğini, yıllardır, başa
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÇAY OCAĞINA KADIN ELİ DEĞDİ
ÇAY OCAĞINA KADIN ELİ DEĞDİ
ÇAY OCAĞINA KADIN ELİ DEĞDİ
Yorumlar
Haber Yazılımı