Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 18:27 Bu haber 3646 kez okundu
 
CHP TİRE KADIN KOLLARI BAŞKANI KÖSEATAÇ, “FITRATA TERS” DİYENLERE, ‘HADİ ORADAN! DEME GÜNÜ”
CHP Tire Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle parti binasında basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, Kadın Kolları Başkanı Ümit Köseataç ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Siyaset Haberi
CHP TİRE KADIN KOLLARI BAŞKANI KÖSEATAÇ, “FITRATA TERS” DİYENLERE, ‘HADİ ORADAN! DEME GÜNÜ”

CHP Kadın Kolları Başkanı Ümit Köseataç’ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bugün; 163 yıl önce, daha iyi çalışma koşulları için greve giden, ancak maruz kaldıkları polis şiddeti sonucunda yanarak can veren New Yorklu 129 kadın işçinin şahsında, geçmişte ve günümüzde hak mücadelesi veren; kadınları, işçileri, yoksulları, ezilenleri, emekçileri anmanın, mücadele azmimizi törpülemenin günü. Bugün Kadının; Kaç çocuk doğuracağından nasıl doğuracağına, Sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine, Hangi sokağa, saat kaçta çıkabileceğine, Gülüp gülemeyeceğine, Konuşup konuşamayacağına, Çalışıp çalışamayacağına, Hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına, Karışanlara sana ne! deme günü.

“FITRATA TERS” DİYENLERE, ‘HADİ ORADAN! DEME GÜNÜ

Bugün Kadını; Toplumsal yaşamdan çekmeye çalışanlara, Kadını çalışma yaşamının dışına çıkarmak isteyenlere, Bedeni üzerinde hak iddia edenlere, Birey olarak değil; eş, anne, namus öznesi olarak görenlere, Kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere, hadi oradan! deme günü.

Bugün kadını; Cinsel şiddetin mağduru yapanlara, Eğitim hayatının dışında bırakanlara, Çocuk yaşta evlendirmeye çalışanlara, Çalışma hayatında sömürenlere, Eşit emeğine eşit ücret vermeyenlere, Siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara, hayır! deme günü.

ÇOK ŞEY İSTEMİYORUZ

Biz kadınlar; Kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddete her gün yüzlerce korkunç örnekle tanık oluyoruz! Biz çok şey istemiyoruz. Biz; eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşayacağımız bir ülke istiyoruz! Vermezlerse alacağız! Kadınlar için yaşamsal olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamak için her yolu denediler, deniyorlar. Tartışmaya açıyorlar, izin vermeyeceğiz! Ama biz kadınlar hiçbir zaman buna sessiz kalmayacağız. Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine devam edeceğiz.

KABUL ETMİYORUZ

Biz kadınlar; Bizim olmayan bu krizin yükünü kabul etmiyoruz. Bize reva görülen yoksulluğu, şiddeti ve eşitsizliği kabul etmiyoruz. Bize biçilen rolleri kabul etmiyoruz. Yaşamımızı kontrol altına almak isteyenlere buradan sesleniyoruz, İsyan eden, kurtuluşu kadın dayanışmasında ve örgütlenmesinde bulan biz kadınları susturamazsınız korkutamazsınız. Çünkü yaşamak istiyoruz ve özgürce, insanca eşit bir şekilde yaşam için mücadele edeceğiz. El ele verip sesimizi yükselteceğiz. Bizi düşman eden yalanlara değil, birleştiren gerçeğimize ses vereceğiz. Çünkü paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz...

Daha güzel bir gelecek, daha demokratik bir memleket, daha aydınlık yarınlar, ancak biz emekçi kadınların yeni başarı hikayeleriyle mümkün olacak.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, TİRE, KADIN, KOLLARI, BAŞKANI, KÖSEATAÇ,, “FITRATA, TERS”, DİYENLERE,, ‘HADİ, ORADAN!, DEME, GÜNÜ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı