Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 14:34 Bu haber 6932 kez okundu
 
CHP'DEN İSTİFA ETTİ BAĞIMSIZ ADAYLIĞINI AÇIKLADI
CHP, Foça ilçesinde mevcut Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'ı aday gösterdi. Foça Belediye Başkan aday adayı iken aday gösterilmeyen 23. dönem İzmir Milletvekili Adayı Osman Mert ise, aday belirleme yönteminin antidemokratik olduğu gerekçesiyle önce partisinden istifa edip, ardından da seçimlere bağımsız aday olarak gireceğini açıkladı.
Siyaset Haberi
CHP'DEN İSTİFA ETTİ BAĞIMSIZ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere bağımsız Foça Belediye Başkan adayı olarak katılacağını ve neden bağımsız aday olduğunu açıklayan Osman Mert, düzenlediği basın toplantısında konuştu. Mert'in gündeminde demokrasi, hedefinde ise CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu vardı. CHP'li yerel yönetimi eleştiren Mert, "Belediye kaynaklarının doğru kullanıldığı, içki masalarında belediyenin paralarının yenmediği, kanalizasyonun olmadığı yerde atık bedelinin alınmadığı, spor kulübü adı altında belediye paralarının yenmediği ve bu paraların evinde yemeği, işi, ayağında okula gidecek ayakkabısı olmayan, işsiz olduğu için evine dahi gidemeyen insanların özgürlüğü, geleceği ve demokrasi ateşinin Foça'dan yanması için bağımsız adayım" dedi.

Foça siyasetinde yeni bir sayfa açtıklarını belirten Mert, şöyle konuştu: "Bugün itibariyle Foça'da yeni bir gün doğdu. Bugünün yeni olmasının en önemli özelliği, içinde samimiyetin, birlikteliğin, güvenin, dürüstlüğün, sevginin, saygının ve sadece seçimi kazanabilmek için artık yalanın olmamasıdır. Biz Foça'da bugün itibariyle tüm siyasi gidişatı ve siyasete bakışı değiştireceğiz. Gerek siyasi partiler yasasındaki tüm yanlışları işine geldiği gibi uygulayan siyasi yöneticilere karşı, gerek Foça ilçesinde siyaset yapabilmenin önemini yalanla, üç kağıtla ve altından kalkılamayacak vaatler verilerek yapılan siyasi şekli bugünden itibaren değiştiriyoruz. Bugün itibariyle tek doğrumuz Foça, demokrasi, özgürlük ve dürüstlüktür. Birilerinin kontrolünde, birilerinin eteğine sarılarak, birilerinin yağdanlığını yaparak ve birilerinin yanlışına dahi 'doğru' diyerek bir yerlere gelebilmek, siyaset değildir."

2009-2014 döneminde 3 buçuk yıl süren Foça Belediye Meclis Üyeliği'nde bulunan Mert, sözlerine şöyle devam etti: "Foça genelinde yapımı yılan hikayesine dönen kanalizasyon için her gün kavga ettim, kanalizasyonu olmayan evlerden haksız yere alınan atık bedelleri için kavga ettim, restoranlarda, gazinolarda her yıl harcanan iki, üç yüz bin liralık rakı balık faturaları için her gün kavga ettim ve Foça Belediyesi'nin imkanları ile yurt dışına bir defa gittim ve gittiğim paranın karşılığını Foça Belediyesi'ne bağış olarak yatırdım. Bunun haricinde bunu yapmış olan bir belediye başkanı var ise görevi bugün bırakmaya hazırım. Foça'nın parası benim namusumdur. İsteyen kişi ile istediği platformda basına açık olarak her türlü tartışmaya hazırım. Hodri meydan!"

"İZMİR KOCAOĞLU'NUN DEĞİL; DEMOKRASİNİN KALESİDİR"

Foça'da siyaseti uzun yıllar parti içi demokrasi, parti üyelerine ve topluma saygı anlayışı ile yaptıklarını, ancak yeni CHP ile bu anlayışın yok edildiğini ileri süren Mert, "20 yıllık siyasi geçmişimde Foça'da CHP safları içerisinde partim adına en çok gurur duyduğum konu parti içi demokrasiydi. Fakat bu dönem parti içi demokrasiyi ellerinin tersi ile tüm İzmir'de olduğu gibi Foça'da da ittiler. Çelişki burada başlıyor. Sandıktan çıkamayacak olan, kamuoyu araştırmalarında yüzde 30'larda kalan, parti örgütü tarafından desteklenmeyen belediye başkan adaylarını kendisinin İzmir Belediye memuru olarak belirlemek isteyen Aziz Kocaoğlu bu çelişkinin temel kaynağıdır. İzmir'in birçok ilçesinde uzun yıllar partinin hemen her kademesinde görev alan ve bu süreçte aday adayı olanları demokratik bir şekilde değerlendirmek yerine kendisine belediye başkanı değil, belediye memurluğu atamak isteyen büyükşehir belediye başkanının karşısında hem emek hırsızlığı, hem örgüte hizmet hırsızlığı hem de halka demokrasi ve özgürlük hırsızlığı yapılmıştır. Bunun sebebi halkı ve örgütü yok saymaktır. Buradan CHP Genel Merkezi'ne sesleniyorum. İzmir Kocaoğlu'nun değil; demokrasinin kalesidir. İzmir halkın kalesidir. 'İzmir nasıl olsa CHP'ye oy atar' düşüncesiyle halkın CHP'ye elinin mahkum olduğunu bilen İzmir'in şirket patronları hiçbir örgütü ve halkı dikkate almaksızın yalnızca kendi şirketlerine hizmet edecek belediye memurları seçmenin mücadelesini vermişlerdir. Biz bu anlayışa karşı çıkarak bugün Foça'dan bir ışığı yakışıyoruz. Buradan her siyasi görüşten olan Foça halkımıza sesleniyorum; gelin el ele, kol kola yürüyelim. Belediye meclis üyeliğinde istediğimiz siyasi partiye oyumuzu verelim. Büyükşehir belediye başkanlığında istediğimiz partinin adayına gidip oyumuzu verelim. Ama hakkaniyet, dürüstlük, birlik ve beraberlik ölçüsünde bizi yönetecek olanları bizim seçmemiz gerektiği doğrusunda buradan sizlere haykırıyorum. Foça'yı yönetecek olan belediye başkanını gelin hep beraber seçelim" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Foça, ilçesinde, mevcut, Belediye, Başkanı, Gökhan, Demirağı, aday, gösterd
Yorumlar
aa-42bc-aa14-291b899a1a22.html" width="300">

Haber Yazılımı