Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 09:59 Bu haber 17090 kez okundu
 
DEVELERİN KIRKPINAR’I PAZAR GÜNÜ SELÇUK’TA YAPILACAK
Bu yıl 32.’si düzenlenecek olan Selçuk- Efes Deve Güreşi Festivali, bugün ve yarın (18-19 Ocak tarihlerinde) Selçuk’ta yapılacak.
Selçuk Haberi
DEVELERİN KIRKPINAR’I PAZAR GÜNÜ SELÇUK’TA YAPILACAK

Selçuk Belediyesi’nin desteğiyle Selçuk-Efes Kültür ve Turizm Vakfı’nın organizasyonunda düzenlenen deve güreşlerine binlerce deve güreşi tutkununun akın etmesi bekleniyor. 18 Ocak Cumartesi günü (bugün) saat 12:00’de İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek olan Altın Havan En Süslü Deve yarışması ile başlayacak 32. Selçuk – Efes Deve Güreşleri Festivali’nde güzellikleri ile yarışacak develer 19 Ocak Pazar günü de (yarın) Pamucak Arenada kıran kırana güreşecek.

Bu yıl 65 çift yani 130 devenin güreşeceği bilgisini veren Selçuk-Efes Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Mahmut Kapıcıbaşı Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’e de deve güreşleri festivaline verdiği maddi – manevi desteklerden dolayı çok teşekkür etti. Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ise gelenekleri koruyarak gelişmekten yana olduklarını ifade ederek tüm güreş severlerin merakla beklediği Selçuk – Efes Deve Güreşleri Festivali’ne herkesi davet etti.

Selçuk – Efes Deve Güreşleri Festivali aynı zamanda Türkiye’de düzenlenen en büyük kış pikniği olma niteliği de taşıyor. Yurdun dört bir yanından güreşleri izlemek için Selçuk’a gelen güreş severler güreş alanında yaptıkları mangal sefasıyla da keyiflerine keyif katıyor.

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bir gelenek haline gelen ve 60 değişik yerde yapılan deve güreşlerinin “en popüler ve en iyi organizasyonu” olarak ünlenen Selçuk – Efes Deve Güreşleri Festivali 18 Ocak Cumartesi günü saat 12:00’de İstasyon Meydanı’nda develerin süsleri ile yarıştığı Altın Havan En Süslü Deve yarışması ile başlayacak. 19 Ocak Pazar günü saat 10:30’da Selçuk Pamucak Arena’da yapılacak deve güreşlerinde ise bu yıl içlerinde Çanakkale’den Samanyolu, Çine’den Tuncer, Bodrum’dan Goca Bodrumlu, Tire’den Garip, Çine’den Ceylin, Bozdoğan’dan Özgür Han 1, Kuyulu’dan Aydın Pulluk, Hacialiobası’ndan Küçük Olcay, Çamlıkköy’den Kahraman Ege, Ayvalık’tan Can Bey, Atça’dan Ege Şampiyonu, Bıyıklı’dan Karanfil gibi birbirinden namlı 130 deve güreşecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yıl, 32’si, düzenlenecek, olan, Selçuk, Efes, Deve, Güreşi, Festivali, bugün
Yorumlar
Haber Yazılımı