Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 16:13 Bu haber 2288 kez okundu
 
En renkli festival…
Giriti’in ot yemekleri festivalde hayat buldu… 4’ncü Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Tire Haberi
En renkli festival…

“Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali” bu yıl kapılarını 4’ncü kez ziyaretçilerine açtı. Tire Belediyesi ve Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği festival, Tire’nin Turgutlu mahallesinde yapıldı. Son derece renkli görüntülere sahne olan festivalde düzenlenen yemek yarışmaları ile Girit’in birbirinden lezzetli ot yemekleri hayat buldu.  Hünerli eller, en güzel Girit yemeğini pişirmek için birbirleriyle yarıştı. ''Ninemin Tarifi Yemek Yarışması''nda Tire Kız Meslek Lisesi öğrencileri, 'Şevketi Bostan' temalı ''Girit Yemekleri Yarışması'nda” ise amatör aşçılar ter döktü. Açılan stantlarda ise yerel ürünler sergilendi.

“Sevgi ve barışı aşılayalım.”

Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Çengel, “Yok olmaya yüz tutan Giritlililer kültürünü yaşatmak için bir an önce harekete geçmeliyiz. 20-21 Mayıs’ta, Kuşadası’nda düzenlenecek etkinliklerle Giritliler Federasyonu’nun da duyurusunu yapmış olacağız” dedi. Giritlilerin mübadele yıllarında çektiği acıları dile getiren Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ise “Festivalimizin amacı, Girit'ten Tire'ye gönül köprüsü kurmaktır. Yunanistan ve Türkiye günümüzde dost iki ülkedir. Çocuklarımıza sevgi ve barışı aşılayalım” diye konuştu. Festivale, Girit’ten davet edilen Yunanlı misafirler ilgi odağı oldu.

Sanat ve kültür iç içe

Festivalin kültür sanat ayağında ise Zafer Suntekin yönetiminde Tire Belediyesi Müzikli Sanat Topluluğu sahneye çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop-Caz Orkestrası konser verdi. Folklor ve defile programlarının ardından festival THM Sanatçısı Sabahattin Gülümser konseri ile son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Giriti’in, ot, yemekleri, festivalde, hayat, buldu… 4’ncü, Girit’ten, Tire’ye,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
En renkli festival…
En renkli festival…
En renkli festival…
En renkli festival…
En renkli festival…
Yorumlar
Haber Yazılımı