Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 14:34 Bu haber 2079 kez okundu
 
İTB BAŞKAN YARDIMCISI KORKMAZ: “FASULYE FİYATLARINDAKİ RAKAMLAR YANILTICI“
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz yaptığı yazılı açıklamada, "Son günlerde şeker ve İspir fasulyesi baz alınarak kuru fasulye fiyatlarının 15 liraya yükseldiği şeklinde yanıltıcı haberler ulusal kanallarda yer almaktadır. Konya Çumra fasulyesinin fiyatı 3 lira olduğu zaman bile İspir fasulyesinin fiyatı 10-12 liradan düşük olmamıştır" dedi.
- Haberi
İTB BAŞKAN YARDIMCISI KORKMAZ: “FASULYE FİYATLARINDAKİ RAKAMLAR YANILTICI“

Türkiye'de en çok Konya, Karaman ve Niğde'de üretilen fasulyelerin Mersin ve Konya Ticaret Borsalarında naturel olarak 5-5.2 lira arasında işlem gördüğünü, 25'er kiloluk paketler halinde kalibresine göre 5.5-6 liraya toptancı piyasalarına satıldığını anımsatan Korkmaz, "Bu ürünler İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yer alan toptancılarda ancak yüzde 2-3 karla satılabilmektedir. Nitekim İzmir Gıda Çarşısı'nda sıra fasulyesi 5.8 lira, dermeson fasulyesi 6.2 lira, horoz fasulyesi 7 lira ve çalı fasulyesi 7.5 liradan satılmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımız 6-7.5 lira arası fiyatlardan istedikleri kalitede yerli ürün kuru fasulyeyi satın alabilirler. Ancak, bu ürünleri yüzde 100 karla satarak fırsatçılık yapan satış yerlerinin denetlenmesi gerekmektedir" dedi.

YANLIŞ ÜRETİM VE DESTEKLEME POLİTİKASI

Kuru fasulye fiyatlarında yaşanan sıkıntının son 7-8 yılın yanlış üretim ve destekleme politikalarından kaynaklandığını savunan Korkmaz, 2003 yılına göre ekim alanlarının yüzde 43, üretimin ise yüzde 20 oranında gerilediğini ve kuru fasulyeden para kazanamayan üreticinin Mısır, ayçiçeği gibi alternatif ürünlere yöneldiğini belirtti. Kuru fasulye üretimine kilo başına verilen 10 kuruş desteklemenin üreticiyi tatmin etmediğini öne süren Korkmaz, "Üstelik 9-11 kuruş civarındaki stopaj kesintisi nedeniyle üreticinin eline bir destekleme de geçmemiş olmaktadır. Üreticimizin en az fiyatın yüzde 5'i oranında desteklenmesi gerekmektedir" dedi.

"DÜNYADA KALİTELİ KURU FASULYE KALMADI"

Fasulye piyasasında yaşanan son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ercan Korkmaz, şunları kaydetti: "Yurtdışından gelmiş ya da gelecek olan fasulyelerin Türk halkının damak tadına uymadığı, özellikle Çin'den ithal edilen fasulyelerin kabuk atma, pişirirken dağılma yaptığı bilinmektedir. Dünyada şu anda kaliteli fasulye kalmamıştır. En yoğun ithalat yaptığımız ülkeler olan Arjantin, Kanada, Mısır ve Kırgızistan da bu sezon üretim kısıtlıdır. Şu an itibariyle bu ülkelerden gelecek fasulye yoktur ancak kalitesi çok düşük, hiçbir lezzeti olmayan, tabiri caizse fasulye benzeri ürünler ithal edilecektir. Bu ürünlerin vatandaşlarımız tarafından tüketilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Ayrıca ithal bakliyatın özellikle marketlerde satılırken menşeinin doğru yazılmadığı, kötü ithal ürünlerin Türk malı olarak satıldığı ve bu yüzden vatandaşımızın bakliyat tüketiminden soğuduğu, geçtiğimiz yıllarda Japonika isimli fasulyenin tüketime ne zararlar verdiği bilinmektedir."

"YURT İÇİ FİYATLAR DÜNYA PİYASASINDAN ETKİLENİYOR"

Son yıllarda kuru fasulye ihracatının azaldığını, ithalatının ise giderek arttığını kaydeden Korkmaz, "Yurt içi fiyatlar, dünya bakliyat piyasalarındaki gelişmelerden ciddi şekilde etkilenir oldu. Nitekim fiyat artışlarının nedenlerinden birisi de önemli üretici ülkelerdeki iklim koşullarına bağlı olarak piyasalara arz edilen miktarın düşmesidir. Küresel piyasalarda yaşanan bu gelişmelerden ülkemizin olumsuz etkilenmemesi için harman zamanında piyasaların iyi analiz edilmesi gerekiyordu. O dönemde uluslararası fiyatlardaki yükseliş ülkemizden yapılan ihracatın artmasına neden olmuş, arz miktarı açısından yurt içi piyasalar bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Uygulanacak politikalarla kuru fasulye ihracatının artışına engel olunması gerekirdi. Bu politikalar aynı zamanda mevcut fiyatlardan daha düşük fiyata kuru fasulye ihracatının da yapılmasına neden olabilirdi. Yaşadığımız bu süreç, tarımsal ürün piyasaları için orta ve uzun vadeli planlama konusunda eksikliğimizi de açıkça ortaya koymaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Ticaret, Borsası, (İTB), Yönetim, Kurulu, Başkan, Yardımcısı, Ercan, Kork
Yorumlar
Haber Yazılımı