Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 14:33 Bu haber 28668 kez okundu
 
İZMİR’İN İNCİSİ ÖDEMİŞ
“Efeler diyarı” diye bilinen İzmir’in şirin ilçesi Ödemiş yılın dört mevsiminde cazibe merkezi olmayı başarıyor.
Ödemiş Haberi
İZMİR’İN İNCİSİ ÖDEMİŞ

Yılın dört mevsiminde dillere destan güzelliğiyle, İzmir’in şirin ilçesi Ödemiş ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Efeler diyarı olarak bilinen Ödemiş, samimi ve sıcak insanlarıyla da güzelliğini bütünleştiriyor. Sakinliği ile ön plana çıkan ilçe doğal ve tarihi güzlekleriyle ziyaretçilerine son derece zengin seçenekler sunuyor. Kent merkezinin dışında, Gölcük, Birgi ve Bozdağ mutlaka gezilip, görülmesi gereken önemli yerler arasında bulunuyor. Birgi’de Safranbolu’yu andıran restorasyonu tamamlanmış tarihi evler, Çakırağa konağı ile Bozdağ kayak merkezi kış mevsiminde alternatif seyahat planları yapmanıza yardımcı olabilir.

ZENGİN SEÇENEKLER

Kent merkezinde bulunan Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi Müzesi ilçenin yakın tarihine ışık tutuyor. Bu zengin müzeyi gezerken zamanın durduğuna tanık olup, zaman içinde yolculuk yapabilirsiniz. Eğer, hafta sonunda yaptığınız gezi planlarınıza çocuklarınız size engel oluyorsa onları Ödemiş Belediyesi’nin “Deneme ve Bilim” Merkezi’ne bırakabilir, rehber öğretmenler gözetiminde eğlenirken öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Ödemiş Müzesi de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda. Etnografik ve Arkeolojik eserler ne denli zengin bir tarihe sahip olduğumuzun adeta gizli tanıkları. Ahrandı ve Kültürpark yorgunluk atabileceğiniz seçkin mekanlar.

TARİHÇE

Ödemiş, MÖ.8’nci yüzyılda, “Lydia” krallarının egemenlik bölgesi alanında bulunuyordu. MÖ.648 yılında, bölge, “Kimmerler” tarafından işgal edildi. MÖ.546 yılına gelindiğinde, bu kez “Persler” Ödemiş yöresinde boy gösterdi.. MÖ.334 yılında İskender bu zengin coğrafyanın yeni sahibi oldu. MÖ.133 yılında bölgede Roma egemenliğinin başladığı görülür. MS.395 yılına gelindiğinde, bu sefer de sahneye “Bizanslılar” çıkar.1071 Malazgirt zaferinden sonra Türkler, Ödemiş ovasına egemen olurlar. 1390 yılında,  Osmanlı sultanı Yıldırım Beyazıt, ordusu ile birlikte yöreyi ele geçirir. 1426 yılında ise, zenginliği ve boluluğu ile ünlü Ödemiş’te II.Murat  egemenliği başlar.1653, 1668, 1739 ve 1850 yıllarında, ovada, büyük depremler olur.1 Haziran 1919 tarihine gelindiğinde bölge Yunanlılar tarafından işgal edilir. Yaşanan büyük acılardan sonra 3 Eylül 1922 tarihinde, Yunan işgali sona erer. Milli mücadele yıllarında Ödemişli efelerin hepsi birer kahramandır. İlçenin tarihi ismi ise Otamış’tır. Zamanla Ödemiş olduğu sanılmaktadır.

İLÇE PAZARINI GEZİN

Dünyanın en verimli topraklarına sahip Ödemiş’te, süt hayvancılığının yanı sıra patates ve karpuz yetiştiriciliği ön plandadır. Ovasında yetişen çoğu organik sebze ve meyveler Cumartesi günleri ilçe pazarında alıcılarına ulaşır. El sanatları ile ünlü Ödemiş pazarı ise “oya” ve “dantel” kültürünün en zengin örneklerini taşır.

NASIL GİDİLİR ?

Ödemiş, İzmir’e toplam 112 km. uzaklıktadır. Özel aracınızla yaklaşık 1 saatte İzmir’den ilçeye ulaşabilirsiniz. Manisa, Uşak ve Aydın’dan da ulaşım son derece kolay. Ayrıca İzmir’den gün boyu otobüs ve tren seferleri ile ilçeye keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

NE YENİR ?

Zengin yemek kültürüne sahiptir. Ödemiş kebabı, Töngül pidesi, yağlı ekmek, heybeli çorba, dibile, kumpir çıyırtma, gaygıtma, yağlı sulu akıtma, hoşmerim, sinkonta, bezdirme, kömbe, ekmek dolması, kestirme çorbası, ısırgan avukması, ıspanak pilavı,tava pidesi, kurt baklavası mutlaka tafılması gereken lezzetler arasında. Şehir içindeki mütevazi ama temiz mekanlar size farklı lezzetleri tatma imkanı sağlıyor. Helvacı dükkanlarında sabah kahvaltısı kültürü ise halen sürmekte. Nohut mayalı köy ekmeği farklı bir seçenek. 

KONAKLAMA

Helvacı otel, Çiftçi otel, Gölcük Otel, Gölcük Prenses Otel,  Bozdağ döner otel ile öğretmenevi konaklama için ideal. Hem ucuz hem de temiz.                                                                                                                       

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Efeler, diyarı”, bilinen, İzmir’in, şirin, ilçesi, Ödemiş, yılın, dört, mevsimi
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İZMİR’İN İNCİSİ ÖDEMİŞ
İZMİR’İN İNCİSİ ÖDEMİŞ
İZMİR’İN İNCİSİ ÖDEMİŞ
İZMİR’İN İNCİSİ ÖDEMİŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı