Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 15:40 Bu haber 2782 kez okundu
 
KAPLAN ÇAM RESTORAN KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
Tire Kaplan Çam Restoran, Tire kültürü ve tarihi hakkında her hafta Pazar günü gerçekleştirmeyi düşündüğü sohbet toplantılarının ilkinde Tire Kültür Derneği onursal başkanı araştırmacı yazar Munis Armağan’ı konuk etti.
Kültür-Sanat Haberi
KAPLAN ÇAM RESTORAN KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Katılımcılara Tire Yemek kültürü hakkında bilgiler veren araştırmacı yazar Munis Armağan, Tire’nin civar il ve ilçelere göre tarihsel ve kültürel alanda daha köklü bir geçmişi ve kültürü olduğunu söyleyerek, Tire tarihindeki bu kökselliğin yemek kültüründe de ciddi bir zenginliğe yol açtığını ifade etti. Tire yemeklerinin kırsal ve şehir kültürünün doğal bir yansıması olarak çeşitlilik arzettiğini söyleyen Armağan, “yöremizdeki yemek kültürünün temellerini hayvancılık kültürü oluşturmaktadır. Bizler kültür olarak et ve süt ürünleri konusunda inanılmaz bir yemek kültürü geliştirmiş toplumuz. İlçemizin de bu zenginliğe sunmuş olduğu farklılıklar bu gün Tire yemek kültürünün özelliklerini oluşturmaktadır. Tire yemek kültürü çorbalar yani başlangıç yemekleri, doyurucular denilen ana yemekler ve tatlı veya meyvelerden oluşan tatlandırıcılar formunu tam olarak temsil ediyor. Bu gün artık kaybetmiş durumda olduğumuz birçok yemek çeşidimiz bu formun birer ifadesi olarak orta yaşın üzerindekiler tarafından hatırlanması bunu açıkça gösteriyor. Her şeye rağmen bu gün et, süt ve ot yemekleri bakımından Tire yemek kültürünün hala çok zengin çeşitliliğe sahip olduğunu biliyoruz. Bu gün sofralarımızı süsleyen birçok yemeğin isminin bile öz Türkçe kelimelerden oluşması ve tarihsel açıdan oldukça eski kökleri temsil etmesi bu zenginliğin ve kökselliğin açık bir göstergesidir.” Dedi.

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ HER HAFTA PAZAR GÜNÜ KAPLAN ÇAM RESTORAN’DA DEVAM EDECEK

Tire Kültürü ve tarihi hakkında kültür etkinlikleri sohbet programlarını her hafta Pazar günü saat 13:00 da tekrarlamaya devam edeceklerini ifade eden Kaplan Çam Restoran işletmecisi Öcal Okay ve işletme müdürü Canan Tekkurşun Çekinmez, işletme olarak Tire kültürüne katkı sağlamayı bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele aldıklarını ifade ederek, amaçlarının kültür sohbetleri kapsamında  bir restorandan daha fazlasını Tirelilere sunmayı hedeflediklerini dile getirdiler. Kültür etkinlikleri kapsamında araştırmacı yazar Munis Armağan’ı konuk etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Öcal Okay, bundan sonraki kültür sohbetlerinde de Tire’nin yetiştirdiği ve tanıdığı değerleri katılımcılarla buluşturacaklarını söyledi. Tüm Tirelileri kültür sohbetlerimize bekliyoruz diyen işletme müdürü Canan Tekkurşun Çekinmez de, Munis Armağan’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAPLAN, ÇAM, RESTORAN, KÜLTÜR, ETKİNLİKLERİ, BAŞLADI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KAPLAN ÇAM RESTORAN KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
Yorumlar
Haber Yazılımı