Haber Detayı
27 Ocak 2014 - Pazartesi 09:52 Bu haber 2860 kez okundu
 
Kargo yoluyla dolandırıldı
Tire’de geçtiğimiz gün meydana gelen dolandırıcılık vakasında bir vatandaş, adına gönderilen ödemeli kargonun içinde alakasız bir şey çıkınca dolandırıldığını anladı.
Tire Haberi
Kargo yoluyla dolandırıldı

Tire Emniyeti, vatandaşları dolandırıcıların yeni metoduna karşı uyardı. Tire’de de birkaç kişinin canı yakan dolandırıcıların bu tekniği, canı yanan vatandaşlardan birinin emniyete gelip durumu şikayet etmesi ile ortaya çıktı.

TİRELİ VATANDAŞI DOLANDIRAN ŞAHIS, İZMİR’DEN KARGO’YU YOLLAMIŞ

Geçtiğimiz günlerde evine postacı tarafından getirilen ve kendisinin de kabul ederek açtığı kargo içinde anlamsız ve alakasız belge ve kağıtların çıktığını gören Tireli M.A.Ö. (57) isimli vatandaş, postacıya verdiği yaklaşık 50 TL gibi miktarın dolandırıcılara gittiğinin farkına varıyor. Durumu Tire Emniyetine haber veren şahıs, “böyle bir kargo istemediğini, fakat önemli bir şey olabilir diyerek kabul edip, açtığını” belirterek şikayetçi oldu.

Bunun üzerine araştırmalarına başlayan Tire Emniyeti, kargonun İzmir’den PTT yoluyla ve kim tarafından gönderildiğini tespit etti. Tespit edilen Ş.T.Ö. isimli dolandırıcılık şüphelisi zanlının yakalanması için çalışma başlatıldı.

DOLANDIRICILARIN YENİ TEKNİĞİ

Edinilen bilgiye göre kullanılan yöntem şöyle; dolandırıcılar, internet v.s gibi alanlarda vatandaşlarla ilgili kişisel bilgileri (kimlik bilgileri, adres bilgileri, mesleki bilgiler v.s) aldıktan sonra seçtikleri vatandaşların adına ve adresine ‘kapıdan ödemeli’ sistemle kargo gönderiyor. Gönderilen kargolar, bir şekilde o vatandaşın işi veya özelliklerine uygun ayrıntılarla ilişkilendirilerek, işine yarayan bir şeymiş gibi gösteriliyor. Örneğin; lokanta işleten bir esnaf olduğu tespit edilen vatandaşa, Tarım ve Gıda Bakanlığı’ndan önemli bir evrak v.s. gelmiş gibi gösterilerek, kargoyu geri çevirmemesi sağlanmaya çalışılıyor. Vatandaşın kargoyu alması için kapısına gelen görevliye kargo posta ücretinin yanı sıra ‘kapıdan ödemeli’ şeklinde gelen kargo için belirlene ücreti de ödemek zorunda. Kargoyu açtığında ise, bir daha parasını alması mümkün olmuyor. Vatandaş, kargosunun içinde alakasız bir şey çıktığında (gazete kupürleri, boş kağıtlar, oyuncak telefon v.s) durumu anlıyor. Fakat iş işten geçmiş oluyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire’de, geçtiğimiz, gün, meydana, gelen, dolandırıcılık, vakasında, bir, vatand
Yorumlar
Haber Yazılımı