Haber Detayı
20 Ocak 2014 - Pazartesi 09:58 Bu haber 4192 kez okundu
 
ÖDEMİŞLİ HAYVAN BESİCİLERİ BAŞKAN KESKİN İLE BİR ARAYA GELDİ
Ödemiş ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan hayvancılık sektörü çalışanları mağduriyetlerini Belediye Başkanı Bekir Keskin ile paylaşarak, çözüm istediler.
Ödemiş Haberi
ÖDEMİŞLİ HAYVAN BESİCİLERİ BAŞKAN KESKİN İLE BİR ARAYA GELDİ

Küçük Menderes Bölgesi’nin en büyük ve İzmir ili sınırları içindeki tek ruhsatlı hayvan pazarına sahip Ödemiş’te Cuma günleri kurulan hayvan pazarında binlerce alıcı ve satıcı buluşmakta. 2014 yılı başına kadar uygulanan sistem ile hayvanını satan köylü; satış işlemini hayvan pasaportuyla birlikte celeplere imzalayarak verdiğinde, satışı gerçekleştirebiliyordu. Yeni uygulama ile alıcı ile satıcı bu işlemin hayvan pazarında İlçe Tarım Müdürlüğü yetkileri önünde fiilen yapılması isteniyor. Gece yarısı açılan pazarda, 60-70 km uzak mesafedeki köylünün hayvan pazarna gelerek imza atması mümkün değildir. Celepler aracılığıyla yapılan bu işlemin kişiselleştirilmesi hayvancılık yapan vatandaşları mağdur etmekte.

Ayrıca 24.12.2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 2014 yılında yürürlüğe giren “Hayvan Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği”nce, hayvan nakillerinde ve alım-satımlarında sıkıntı yaşanmaması için; nakliyeci, sürücü, nakliyeye eşlik eden bakıcı ve satıcıların (celep) eğitime tabi tutularak sertifikalandırılması ve kayıt altına alması gerekmekte. Aynı yönetmelikte hayvan refahına uygun nakil araçlarının onaylanması işlemlerinin tamamlanması şartı da getirilmişti.  Bu eğitimlere katılarak belirtilen belgeleri edinemeyenler 2014 yılı başından itibaren hayvan nakli ve alım-satımı yapamayacak.

Bölgede celeplik yapan ve mağdur durumda olduklarını belirten yaklaşık 40 kişi Ödemiş Belediye Başkan Bekir Keskin’e gelerek soruna çözüm için yardım istedi. Başkan Keskin, “İki yıl önce yayımlanan bu yönetmelikteki eğitimler sadece 2013 Aralık ayında verilmiştir. Bu da celep esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Bölge ekonomimizde önemli bir yere sahip hayvancılığın devam ettirilmesi için her zaman üreticimizin yanındayım. Sıkıntıların çözülmesi açısından gerekli mercilerle görüşmeler yaparak dilekçemizi ve toplanan imzalarınızı gerekli mercilere ileteceğim” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ödemiş, ekonomisinde, çok, önemli, bir, yere, sahip, olan, hayvancılık, sektörü,
Yorumlar
Haber Yazılımı