Haber Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 10:45 Bu haber 2688 kez okundu
 
Şaka değil gerçek…
İŞÇİ BAYRAMINI KUTLAMAK İSTEYİNCE İŞLERİNDEN OLDULAR … Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi serasında çalışan 5 bayan işçi 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamak istedikleri gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını iddia ettiler.
Tire Haberi
Şaka değil gerçek…

Çiçeğiyle ünlü İzmir’in Bayındır ilçesinde, 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamak isteyen toplam 5 bayan işçi, ironik şekilde işinden oldu. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi serasında çalışan 5 bayan işçi, dünyanın her tarafında olduğu gibi 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamak isteyince Kooperatif Başkanı Ersoy Sümerkan tarafından işten çıkarıldıklarını öne sürdü. Şaka gibi olay iddiaya göre şöyle meydana geldi: Nagihan Bulut, Eda Ermağan, İmihan Çağrıcı, Hediye Yöney ve Selda Filizli adlı bayan sera işçileri 2 arkadaşları ile birlikte İşçi Bayramı’ndan birkaç gün önce başlarındaki sorumlu mühendise giderek, 1 Mayıs’ta İşçi Bayramını kutlamak istediklerini söyleyip izin istediler. Sorumlu mühendis işçilerin teklifini Başkan Sümerkan’a iletmesine rağmen olumsuz yanıt aldı.

İŞÇİ BAYRAMI ZEHİR OLDU

Nagihan Bulut, Eda Ermağan, İmihan Çağrıcı, Hediye Yöney ve Selda Filizli adlı bayan işçiler, “Talebimiz başkana ulaştığında işten atılacağımız yönünde tehditlerle karşılaştık. Bize, “Gidin bayramınızı kutlayın, sonra çıkışınızı alın” dedi. 7 kişi birden kovulduk. Sonradan bizlerle birlikte kovulan iki bayan arkadaşımız tekrar işe geri aldılar. Hepimiz asgari ücretle çalışıyoruz. Sendikal haklarımız yok. Hakkımızı yasal yollarda arayacak maddi güce sahip değiliz. İşçi bayramında işçi kıyımı yaptılar. Bizlerle birlikte 1 mühendis ile 1 yükleyici arkadaşımız daha işten çıkarıldı” şeklinde iddialarda bulunarak konuştular.

“EVET OYU KULLANAN İŞTEN ATILIR” İDDİASI

İzmir BŞB tarafından da desteklenen kooperatifin Başkanı Ersoy Sümerkan’ın, CHP’li olduğunu ve 16 Nisan’daki referandumdan birkaç gün önce kendilerini “Evet” oyu kullanmamaları yönünde uyardığını iddia ederek açıklamalarda bulunan bayan işçiler, “Bizlerle toplantı yaptı. ‘Eğer, referandumda Evet oyu kullandığınızı öğrenirsem hepinizi kapının önüne koyarım’ diye tehdit etti. Aynı toplantıda, bizlere ‘İşimden kendi isteğimle ayrılıyorum’ diye belge imzalatmak istedi. İtiraz edenlere ise ‘Hepinizi nasıl işe ben aldıysam yine ben atarım. İmzalamayanları ise tutanak tutar öyle atarım’ dedi. Sonuçta, hepimiz işimizden olduk” dediler.

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞÇİ, BAYRAMINI, KUTLAMAK, İSTEYİNCE, İŞLERİNDEN, OLDULAR, … Bayındır, Çiçek, Ü
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Şaka değil gerçek…
Şaka değil gerçek…
Yorumlar
Haber Yazılımı