Haber Detayı
19 Ocak 2014 - Pazar 14:35 Bu haber 3511 kez okundu
 
Sertdemir, “Binali Bey'in Bilgilendirmesi ile Çalışmalar Başlatıldı”
Tire Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Nejat Sertdemir,
Tire Haberi
Sertdemir, “Binali Bey'in Bilgilendirmesi ile Çalışmalar Başlatıldı”

Tire Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Nejat Sertdemir, geçtiğimiz günlerde Tire’ye gelen ve halkın yoğun ilgisi ile karşılanan AK Parti İzmir BŞB Adayı Binali Yıldırım’ın Ticaret Odası’nda STK temsilcileri ile yaptığı toplantıda, odalarına üye esnafların sıkıntılarını dile getirmiş, Binali Yıldırım’da toplantı sırasında telefonla çözüm bulmuştu. Yıldırım’ın çözüm odaklı pratikliğinden etkilendiğini belirten Sertdemir, ertesi gün kendisini bürokratların aradığını çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Başbakan tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilan edildikten sonra, başarı ile sürdürdüğü Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı görevinden istifa eden Binali Yıldırım, 9 Ocak günü ‘aday’ sıfatı ile ilk kez Tire’ye geldi. Tirelilere yönelik kısa süreli seslenerek konuşan Yıldırım, daha sonra Ticaret Odası’nda ilçedeki STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Burada daha çok STK temsilcileri dinleyen Yıldırım, söz alıp temsil ettiği grubun sıkıntı ve isteklerini dile getiren tüm STK temsilcilerini dikkatlice dinleyerek notlarını aldı. Kimi sorunlarla ilgili olarak kısa açıklamalarda bulundu. Neler yapabileceğini salonda hazır bulunanlarla paylaştı. Yıldırım’a sıkıntılarını dile getirenler arasında, Tire Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Nejat Sertdemir’de yer aldı.

SERTEDEMİR, “GIDA ÜRÜNLERİNDE HİYJEN VE GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ GEREKLİ”

Sertdemir, gıda ürünü imal eden esnafların üyesi olduğu bir odanın başkanı olarak, uygulaması konusunda son derece doğru bulduğu, hatta biraz gecikmiş olduğunu düşündüğü “gıda hijyeni ve güvenliği ile gıda ürünü imal eden esnafların denetimi”  konusunda uygulama noktasında bazı aksaklıkların üyelerini zor durumda bıraktığını belirtmişti. Sertdemir, ‘Bazı üyelerinin hijyen ve sağlıklı şartlarda üretim konusunda yeterli eğitimi almadığı halde denetlendiğini ve sonrasında analiz edilen ürünlerde sağlık açısında olumsuz durumlarla karşılaşıldığı için büyük para cezalarının verildiğini ifade etmişti. Sertdemir, sıkıntılarını bu şekilde dile getirdikten sonra, öneri olarak da ‘önce bu konularda eğitim verilmesi, sonrasında denetimlerin yapılmasını’ belirtmişti.

YILDIRIM’IN KONUYU TARIM BAKANI ARACILIĞI İLE ÇÖZMESİ TAKDİRLE KARŞILANDI

Bunun üzerine “Bir de somut icraatta bulunalım” diyen Yıldırım, yardımcılarından Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e telefonla bağlanmak istediğini belitti. Yapılan birkaç aramadan sonra toplantıda olan Bakan Eker’e bağlanılarak, Yıldırım’ın kendisi ile toplantı sırasında görüşmesi ve Tireli esnafların sıkıntılı durumunu anlatarak  çözüm istemesi salonda bulunan herkes tarafından ilgiyle izlenmişti.

ERTESİ GÜN İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ŞUBE MÜDÜRÜ GELDİ

Bu görüşme sonrasında, ertesi gün kendilerini İlçe Tarım’dan aradıklarını ve İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen Şube Müdürü’nün görüşmek istediğini belirten Tire Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Nejat Sertdemir, “Gittik kendileri ile konuştuk. Bakan beye anlattığımız sıkıntı ve siteklerimizi, daha ayrıntılı şekilde ilgili müdürlere ve görevlilere de anlattık. Kendilerine bu uygulamaya destek verdiğimizi ve doğru bulduğumuzu fakat uygulamada bazı aksaklıklar olduğunu ifade ettik. Eğitim almayan ve bu konuda yeterli düzeyde olmayan üyelerimize gerekli bilinçlendirme çalışmalarında bulunulduktan sonra denetleme yapılması gerektiği düşüncesinde olduğumuzu söyledim. Kendileri de bu konuda çalışma başlatılacağını ve bizimle irtibattı sürdüreceklerini söylediler.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Lokantacılar, Pastacılar, Odası, Başkanı, Nejat, Sertdemir,
Yorumlar
Haber Yazılımı