Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:42 Bu haber 1941 kez okundu
 
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Önce, kooperatifin, 16’ncı seçimsiz olağan mali kongresi yapıldı. Ardından, Süt Kuzusu Projesi’nde, kooperatiften yapılacak yeni alımlar ile ilgili İzmir BŞB ile sözleşme imzalandı. Başkan Eskiyörük, “İzmir’in çocukları Tire Süt ile büyüdü” dedi. İzmir BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tireli üreticiler tarafından “Tarımın Efesi” ilan edildi.
Tire Haberi
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı

Yaklaşık 2 bin civarında üretici ortağı olan, her geçen yıl daha da büyüyen ve üretim kapasitesini arttıran Tire Süt Kooperatifi’nde iki heyecan bir arada yaşandı. Önce, kooperatifin, 16’ncı seçimsiz olağan mali kongresi yapıldı. Ardından, Süt Kuzusu Projesi’nde, kooperatiften yapılacak yeni alımlar ile ilgili İzmir BŞB ile sözleşme imzalandı.

ESKİYÖRÜK VE KOOPERATİF YÖNETİMİ MALİ KONGREDEN GEÇTİ

İstasyon Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirilen kongre üreticilerin katılıyla hınca hınç dolu salonda şölen havasında yapıldı. Divan kurulunun oluşturulmasından sonra okunan faaliyet raporu üyelerin oylarıyla kabul edilerek, ibra edildi.

TİRELİ BİNLERCE ÜRETİCİ VE KONUĞA YEMEK VERİLDİ

“Süt Kuzusu Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ‘Süt Alım Anlaşması’ programı öncesi, alanda kurulan onlarca büyük masada binlerce üretici ve Tireli vatandaşa yemek ikramında bulunuldu. Yemek sırasında, İzmir BŞB Pop ve Jazz Orkestrası tarafından birbirinden güzel şarkı ve türküler seslendirildi.

YÜKSEK KATILIM

Programa katılan isimler arasında; İzmir BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir eski milletvekili Ahmet Ertürk, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar yer aldı.  

2007 YILINDA BAŞLAYAN BİRLİKTELİK VE DESTEK

2007 yılında ‘Okul Sütü Projesi’ ile başlayan ve sonrasında ‘Süt Kuzusu Projesi’ adıyla devam eden Tireli süt üreticisinden İzmir Büyükşehir Belediyesi (BŞB) süt alımı protokollerinin önümüzdeki 6 ayı kapsayan yeni anlaşması imzalandı.

5 MİLYON 500 BİN LİTRELİK SÜT ANLAŞMASI İMZALANDI

Yeni anlaşmaya göre; toplam 5 milyon 500 bin litrelik süt alımı yapılacak. Sözleşmeye, Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük, İzmir BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrısever ile Belediye Başkanı Tayfur Çiçek imza koydu. Son alım anlaşması ile birlikte Tire Süt Kooperatifi’nden İzmir BŞB tarafından toplam 209 milyon liralık süt alımı yapıldı.

Protokol töreninde sırasıyla konuşma yapan isimler; Tire Süt Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu.

ESKİYÖRÜK, “MARKA DEĞERİ YARATTIK”

Tire Süt Kooperatifi’nin Türkiye’nin en güçlü üretici kooperatiflerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Mahmut Eskiyörük, “Tam 50 yıldır kooperatifçiliğin ilkelerini yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi. Hayata geçirdikleri projeleri sıralayan Eskiyörük, “Amacımız üreticiye daha fazla kazandırmak ve güvence altına almaktır. Bu süreçte, üretici büyüdü, verimlilik arttı. Hayvancılık güvenli bir meslek oldu. Gençler, çiftliği benimsedi, göç durdu ve üretim arttı. 2 binin üzerinde ortak sayısı, 48 milyon öz varlığı ve yıllık 200 milyonu aşkın cirosuyla bölgede üreticiyi kollayan ve geliştiren bir güç haline geldik. Ülke çapında markalaşarak, dünyada örnek kooperatif olduk” diye konuştu.

ESKİYÖRÜK, “TARIM GELECEĞİMİZDİR”

İzmir’in çocuklarının Tire Süt ile büyüdüğünün altını çizen Başkan Eskiyörük sözlerini şöyle sürdürdü. “Hayata geçirdiğimizi projelerle İzmir modeli doğdu. Bu model sadece İzmir’ e değil Türkiye’ye yol gösteriyor. Kırsalın sorunları çözülmeden kentin sorunlarının çözülemeyeceğini biliyoruz. Türkiye’nin tarımla, tarımın da kooperatifleşmeyle kalkınacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Emperyalizmin tuzağına düşmek istemiyorsak, yoksulluğun olmadığı bir dünyada barış içinde yaşamak istiyorsak, kooperatifleşmeye mecburuz. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. Kooperatifleşme, öncelikli devlet politikası olmalı. Çiftçiye para veren değil, para kazandıran tarım politikaları oluşturulmalı. Çiftçilik güvenceli bir meslek haline getirilmeli. Tarım, bu ülkenin geleceğidir. Süt Kuzusu gibi benzer projelerin ülke çapında diğer belediyeler tarafından da uygulanmasını ümit ediyorum.”

ÇİÇEK, “TİRE’DE ÜRETİLEN KALİTELİ SÜT BÜYÜK MARKALARI ÇEKTİ”

Kürsüye gelen Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, “Çok değerli Tireli üreticilerimizin bu güzel günü kutlu olsun. Tiremizin sütü ve süt ürünleri İzmir ve diğer kentlerde aranan, istenene ürünler oldu. Bu da Tireli çiftçilerimizin yarattığı güvenle, ortaya koyduğu kaliteli ürünle açıklanabilir. Kalite ve güven, büyük süt firmalarını Tiremize çekti. Sütaş, Gürsüt gibi firmalar burada fabrikalar açtı. Bugün yenisi yapılacak olan süt alım anlaşması ile Tireli süt üreticilerinin mali yapılarına güç verilecek. Bunu sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesine ve Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyorum.” dedi.

TANRISEVEN, “İZMİR’DE TİRE’NİN SÜTÜNÜ İSTİYORLAR”

Konuşması için kürsüye çıkan Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ise Tire’nin sütünün ve süt ürünlerinin İzmir’de ve çevre il ve ilçelerde istenir, aranır olduğunu bizzat geçtiğimiz günlerde yaşadığı bir deneyimle gördüğünü söyledi. Kaymakam Tanrıseven, “Geçtiğimiz gün İzmir’deydim. Dolaşırken, bir şarküterinin camında yer alan dijital ışıklandırmalı tabelada ‘Tire Sütü bulunur’ yazısını gördüm. Bu dikkat çekici ve mutluluk verici bir durum. Tireli üreticilerimizin sütünün duyulması ve istenilen bir ürün olması önemlidir. Bu noktada Tireli süt üreticilerin sütünü alarak onlara destek olan İzmir Büyükşehir Belediyesine de ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

HER GÜN 11-12 BİN ÇOCUĞA SÜT DAĞITILIYOR

Son olarak anons edilen ve büyük alkış arasında kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmasını yaptı. ‘Süt Kuzusu Projesi’ ile her gün 11-12 bin çocuğa taze süt ulaştırdıklarını belirten Kocaoğlu, toplamda 124 bin çocuğun bu projenin kapsamına alındığını ifade etti. Başkan Kocaoğlu, “Toplam 62 ekip, her gün ev ev dolaşıp süt dağıtıyor. Çocuklarımıza süt ulaştırıyoruz. Onların sağlıklı beslenmesine katkıda bulunuyoruz.” dedi.

 BUGÜNE KADAR 209 MİLYON LİRALIK SÜT ALINDI

Dokuz yıldır Tireli üreticilerin sütünü aldıklarını ve bugüne kadar yaklaşık 209 milyon Liralık süt alımını gerçekleştirdiklerini belirten İzmir BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu destek üreticilerimize helali hoş olsun. Güle güle yesinler” dedi.

KOCAOĞLU, “ÖNCE YOLLARI YAPTIK, SONRA KOOPERATİFLERİN ÜRÜNLERİNİ ALDIK”

Tireli üreticilere destek olmak adına projeyi sürdürdüklerini, süt alımının ilk başladığı zamandan bu yana Tire’deki süt üretimini 6 kat arttığını ifade eden Kocaoğlu, “Tarım çok önemli bir kalkınma sektörü. Biz tarımın öneminin farkındayız. Bunun için öncelikle üreticinin malını kolay bir şekilde zarar görmeden pazarlara götürebilmesi için üretim yollarını yaptık. İşe yolları yaparak başladık. Arazi yollarını, ova yollarını, dağ yollarını yaptık. Daha sonra da bölgesel kooperatiflerimizin ürünlerini alarak üreticilerimize destek olmaya başladık. İğdeli Kooperatifimizden peynir, Bayındır Kooperatifimizden çiçek, Bademli Kooperatifimizden fidan, Tire Süt Kooperatifimizden ise süt alıyoruz.” şeklinde konuştu.

KOCAOĞLU, “KOOPERATİFLER SAYESİNDE DESTEĞİMİZİ YAYGIN VE ETKİN KILIYORUZ”

Kocaoğlu, konuşmasının devamında ürünlerini alarak destek oldukları kooperatifleri teşekkür ettiğini, asıl teşekkür etmesi gereken tarafın kendileri olduğunu söyledi. Kocaoğlu, bunun sebebini ise şu şekilde açıkladı: “Kooperatiflerimizden ürün alıp destek olarak binlerce üreticimize ve ailelerine ulaşmış ve onlara destek olmuş oluyoruz. Kooperatiflerimizin varlığı buna olanak sağlıyor.” Kocaoğlu, kafalarını kalkınmaya taktıklarını, bunu sağlamak adına sürekli çalıştıklarını belirtti. Kocaoğlu, İzmir’in her yerindeki küçük sanayi ve OSB’lerin alt yapısı ve yollarının yapımına büyük önem verdiklerini bunu kalkınmanın artması adına gerçekleştirdiklerini belirtti.

ÇİFTÇİLER, SÜT ÜRETİCİLERİ KOCAOĞLU’NU ‘TARIMIN EFESİ’ İLAN ETTİ

Konuşmaların ardından Kocaoğlu kura çekimi yaparak bir düve ile bir buzağıyı ismi çıkan üreticilere hediye etti. Buzağı, İsmail Küpeli, düve ise Mestan Çetinkaya isimli üreticilere çıktı.

Sonrasında sahneye gelen Mahmut Eskiyörük, Aziz Kocaoğlu’nu tüm üreticiler adına ‘Tarım Efesi’ ilan etti. ‘Efe’ kelimesinin sözlük anlamında baktığını, Efeliğin; dürüst, delikanlı, yiğit, cesur, sözünün eri, mazlumun yanında anlamlarına geldiğini belirten Eskiyörük, “Bu özelliklerin kendinde gördüğümüz Aziz başkanı tarım sektörünün efesi ilan ediyoruz” dedi. Daha sonra Kocaolu’na efe şapkası ve yeleğini giydiren Eskiyörük, efe kostümünün çok yakıştığını belirtti.

Programın nihai finalinde protokol masası kuruldu. Kocaoğlu, Eskiyörük karşılıklı imzaları atarak yeni anlaşmayı yürürlüğe koydu. Kaymakam Tanrıseven ile Belediye Başkanı Çiçek de protokole ilçe protokolü olarak imza attılar.

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA

FOTO:  Yiğit SOYLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Önce, kooperatifin, 16’ncı, seçimsiz, olağan, mali, kongresi, yapıldı, Ardından,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Süt üreticilerini mutlu eden imzalar atıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı