Haber Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 10:53 Bu haber 3715 kez okundu
 
Tire’de Hıdırellez coşkusu bugün yaşanacak
Tire Belediyesi ‘Hıdırellez’i şölen havasında kutlamak için hazırlıklarını tamamladı ve Tire halkını bugün Derekahve’ye bekliyor.
Tire Haberi
Tire’de Hıdırellez coşkusu bugün yaşanacak

Baharın gelişini temsil eden ve Anadolu’nun neredeyse her yerinde yıllardır kutlanan Hıdırellez, Tire’de yine büyük bir coşku ile kutlanacak. Hızır ve İlyas Peygamberler’in yeryüzünde buluştuğu günü de simgeleyen Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşmesiyle halk dilinde Hıdırellez olarak anılmaya başlayan doğanın canlanması yine sevinçle karşılanacak.

YEŞİL VE BEREKETİN SİMGESİ ‘MARUL’ DAĞITILACAK

Derekahve Mesire Alanı’nda yapılacak olan Hıdırellez şenlikleri için gelen misafirleri Tire Belediyesi lokma ile karşılayacak. 5 bin kişilik lokma döktürecek olan Tire Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşlara yeşili, bereketi ve canlanmayı anlatan bir simge olarak marul dağıtacak. Ardından da udi bestekar Şef Sadrettin Yavaş yönetimindeki Tire Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Caz Orkestrası vatandaşlara birbirinden güzel eserler seslendirerek günü neşelendirecek. Hıdırellez kutlamaları içerisinde ot yemekleri yarışması da yapılacak.

VATANDAŞIN GELENEKSELLEŞTİRDİĞİ BİR KUTLAMA

Hıdırellez kutlamaları ile ilgili olarak açıklama yapan Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, “Hıdırellez Aydınoğulları Beyliği’nden bu yana ilçemizde coşku ile kutlanan bir gelenektir. Hiçbir ilan ve duyuruya gerek kalmadan vatandaşlarımız sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Derekahve’ye gelmeye başlarlar. Bizlerde halkımızın rahat ve huzur içinde bir Hıdırellez geçirmeleri için günler öncesinden hazırlıklarımızı tamamladık. Vatandaşlarımız bugünde gönül huzuru ve neşe içinde bir şenlik yaşayacak.” dedi.

 

HABER:  Ali YILDIZ 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Belediyesi, ‘Hıdırellez’i, şölen, havasında, kutlamak, için, hazırlıkların
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tire’de Hıdırellez coşkusu bugün yaşanacak
Tire’de Hıdırellez coşkusu bugün yaşanacak
Yorumlar
Haber Yazılımı