Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 13:37 Bu haber 4096 kez okundu
 
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
Tire Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu yeni yılda verdiği ilk konserde gönülleri fethetti.
Kültür-Sanat Haberi
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER

18 yıldır Tire Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren koro,  başta saz ekibi olmak üzere  solo ve koro olarak seslendirdikleri  şarkılarla salonda bulunan izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Sunuculuğunu emekli öğretmen Celal Toktürk’ün yaptığı konserin koro şefliğini de Ege Üniversitesi Konservatuarı öğretim görevlisi, önceki koro şefimiz Doç. Dr. Halil Altınköprü’nün yetiştirdiği, fakülteden öğrencisi, Belediye Korosu elemanlarından Burcu Orbahçı yaptı.

Hicazkar oyun havasıyla başlayan konser, yine aynı makamda  koronun seslendirdiği “ Lezzet almış geçmiyor sevda-yı dildardan gönül”,  “ Yüzün güllerden ince”, Suzinak makamında  “Dokunma kalbime zira çok incedir kırılır” eserleriyle devam etti.

Konserin ilk solisti Selahattin Gözeger  “Duygular coşuyor, çaldığın zaman “  şarkısını seslendirdi. Ardından Nihal Dalyan “Başka söz söylemem aşktan yana ben “, Süleyman Yapar, “Yıldızlara baktırdım fallara çıkmıyorsun”, Zehra Sever “Geçmesin günümüz sevgilim yasla” şarkılarını seslendirmelerinin ardından koronun söylediği  Kürdil – i hicazkar makamındaki “ Safalar getirdiniz, safa geldiniz dostlar “ şarkısıyla birinci bölüm sona erdi.

İkinci bölüm Muhayyer kürdi makamıyla başladı.” Bu bölümde koro “ Bir kızıl goncaya benzer dudağın” şarkısını seslendirdi. Esma Girengir “ Unutulmaz adınla dudakta kal sevgilim “; Şenol Ünal”, “Artık Yeşerecek bir dalım yok”; koronun sunuculuğunu da yapan Celal Toktürk aynı makamdaki sözlerini de Yusuf Nalkesen’in yazdığı  “Bir gün acı bir rüzgar esiverecek birden.”; Banu  Gülçoğlu “ Ben her Eylül o parkta, o çamların altında” şarkısının ardından Hicaz şarkılara geçildi. Hicaz şarkıların ilkini Tanju Çığranış seslendirdi ;“ Gönlümün içindedir gözden ırak sevgilim “;son solist Neşe Özgürdal’ın sunduğu “Ah… aşk kapını çalar bir gün, şaşırır kalırsın.” Adlı parçanın  ardından koronun seslendirdiği Hicaz şarkılara geçildi.

“Aşkı seninle tattı, hicranla yandı gönül”; “ Yalancının birine kapıldı kaldı gönül, “ Adalardan bir yar gelir bizlere”, “ Muhabbet bağına girdim bu gece”, isimli hareketli şarkılar tüm  salondaki  izleyicilerin coşkulu katılımlarıyla seslendirildi.

Konserin sonunda viyolonselde Avşar Şahinkaya, kemanlarda Seyhun Özkal, Oğuz Çermikli, tanburda, devlet sanatçısı Metin Gülen, kanunda Sedat Çetiner, klarnette Sedat Bozbey Ziytak, udda Erdinç Kuşçu, bendirde Hidayet Saldık, darbukada Murat Koca, defte Bülent Üney ‘in icralarıyla  son eser olarak “HİCAZ MANDIRA” saz eseriyle konser sona erdi.

İlçemiz Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nun da izlediği  konser sonunda, çiçeği burnunda koro şefi Burcu Orbahçı’ya bir buket çiçek verdi ve tüm koro üyelerini kutladı.

 

 

İzleyiciler iki saatten fazla süren, sazıyla, sözüyle, şefiyle, sunucusuyla  gerçekten kusursuz denebilecek bir konsere tanıklık etmekten  son derece mutlu bir şekilde solondan ayrıldılar. İzleyicilerin ortak kanısı, bu konser, bir amatör müzik topluluğundan  beklenebilecek başarının çok üzerinde şeklindeydi. Bu güzelliklerin,  bozulmadan artarak devam etmesi, daha büyük başarılara imza atılması  dilekleriyle herkes mutlu mesut evlerinin yolunu tuttu.

Biz de Büyük Tire Gazetesi olarak bu tür başarılı çalışmaları kamuoyuna  duyurmakla mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

HABER:Şevket Bahçelioğlu ve Dilek ÇULPAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE’DE,, KIŞ, GÜNÜNDE, İÇİMİZİ, ISITAN, KONSER,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
TİRE’DE, KIŞ GÜNÜNDE İÇİMİZİ ISITAN KONSER
Yorumlar
Haber Yazılımı