Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 11:14 Bu haber 2624 kez okundu
 
Tire yeni bir şenliğe kavuşuyor
Tire Kaymakamlığı, Tire Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Tire Ziraat Odası birlikte ilçeye yeni bir şenlik kazandırmak ve bunu geleneksel hale getirmek için kolları sıvadı. “Tire Ot Şenliği” adı verilen şenliğin ilki, ‘Dünya Çiftçiler Günü’ kutlaması ile birlikte, 13 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.
Tire Haberi
Tire yeni bir şenliğe kavuşuyor

Tarımsal üretimin, tarım ve hayvancılığa bağlı sanayinin birinci ekonomik veri olduğu Tire’de sahip olunan zengin bitki familyası çeşitliliği, Tire mutfağını da ot ve pancar yemekleri açısında zenginleştirmiştir.

Çiftçiliğin, ziraatçılığın yoğun olarak yaşandığı ve ekonominin ana direğini oluşturduğu Tire’ye yeni bu özelliklerini ön plana çıkaran yeni bir şenlik kazandırmak için kolları sıvayan Tire Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası birlikte güzel bir şenliğin ilk adımlarını atmak ve hayata geçirmek üzere kolları sıvadılar.

13 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11:00’DE BAŞLIYOR

İlk olarak bu yıl yapılacak ve bundan sonraki yıllarda da yapılması amaçlanan şenlik; “Tire Ot Şenliği” adıyla gerçekleşecek. Yerel halkın eskiden beri mutfağında, sofrasında yer verdiği onlarca çeşit ot ve pancarın adının duyurulması, Tire’nin sahip olduğu, zengin bitki örtüsünün bilinmesi için hayata geçirilecek olan şenliğin ilki; 13 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek.

‘Dünya Çiftçiler Günü’ kutlaması ile birleştirilecek olan şenlikte birçok güzel ve dikkat çeken etkinlik olacak. Tire ilçe merkezi İstasyon Mevkiinde yapılacak olan şenliğin başlama saati 11:00 olacak.

YEMEK YARIŞMASI YAPILACAK, STANTLAR AÇILACAK

Şenlik programının akışı şu şekilde olacak: Konuşmalar yapılacak. ‘Ot Yemeği Yarışması’ düzenlenecek. Eğridere Halk Oyunları Ekibi, folklor gösterisinde bulunacak. Yerel sanatçı Muammer Çalışkan, mini bir konser verecek. Stantların açılışı yapılacak. ‘Yemek’ ve ‘Resim’ yarışmalarında dereceye girenler belirlenecek ve ödülleri verilecek. Konuklara yemek ikramında bulunulacak.

 

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Kaymakamlığı, Tire, Gıda, Tarım, Hayvancılık, İlçe, Müdürlüğü, Tire, Ziraa
Yorumlar
Haber Yazılımı