Haber Detayı
24 Ocak 2014 - Cuma 10:01 Bu haber 3060 kez okundu
 
VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İÇİN İKİNCİ ATAK HAZIRLIĞI
Tire’ye, Ege Ünv. bünyesinde veterinerlik fakültesi kazandırmak için bir kez daha hamle yapmak isteyen ilçe yöneticileri, siyasi parti ve STK temsilcilerinden oluşan Tire heyeti, Tire Kutsan MYO tarafından hazırlanan konuyla ilgili raporu incelemek üzere bir araya geldi.
Tire Haberi
VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İÇİN İKİNCİ ATAK HAZIRLIĞI

Yaklaşık 2-3 yıldır Tire’ye kazandırılması adına ilçe yöneticilerinin, siyasi parti temsilcilerinin ve STK temsilcilerinin ortak hareket ettikleri ilçeye Veterinerlik Fakültesi kazandırılması projesinin ilk hamlesi YÖK’ten olumsuz sonuç alarak dönmüştü. Bu konuyu rafa kaldırmak istemeyen; ilçe yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcilerinden oluşan Tire heyeti, Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu’nun konuyla ilgili hazırladığı kapsamlı raporu analiz etmek ve daha güçlü ve etkili şekilde bir kez daha YÖK’e başvurmak adına ikinci hamle için bir araya geldi.

Ege Üniversitesi Tire Kutsan MYO Müdürü Prof. Dr. Harun Raşit Uysal ve öğretim görevlileri tarafından hazırlanan raporu inceleyen Kaymakam Hüseyin Ergi, bu raporu incelemek ve görüşleri yüzyüze konuşmak adına toplanılmasının daha doğru olacağını düşünerek, tarafları Tire MYO’nun toplantı salonunda bir araya getirdi.

HER KESİMDEN KATILIM OLDU

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal’ın slayt eşliğinde hazırlanan rapor hakkında sunum yaptığı ve açıklamalarda bulunarak verdiği brifingi takip edenler arasında; Kaymakam Hüseyin Ergi, Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, CHP İlçe Başkanı Şenol Sardoğan, MHP İlçe Başkanı Bayram Demirel, SP İlçe Başkanı Mehmet Ekmen,  AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Çeltikcoğlu, MHP Belediye Başkan Adayı Hasan Çağlı, SP Belediye Başkan Adayı Sadrettin Yakuter, DP Belediye Başkan Adayı Hasan Sarp, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Ölçer, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Soylu, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, TOSBİ Bölge Müdürü Galip Kılınç, Yrd. Doç. Dr. Cesur Mihenktaş yer alan isimler arasındaydı.

RAPORUN BİRER NÜSHASI KATILIMCILARA VERİLDİ

Prof. Uysal, Tire’yi ve bölgedeki hayvancılık durumunu en ayrıntılı şekilde her yönüyle  ele alan ve bölgeye veterinerlik fakültesi getirilmesi halinde bunu kolaylaştıracak ve geliştirecek yönleri sıralayan kapsamlı bir rapor hazırladıklarını belirtti. Fakat Uysal, herşeye rağmen rapordaki bazı değerlendirme ve verilerin yanlış, eksik, hatalı, belki de fazla yazılmış olabileceğini belirterek, hazırlanan raporların birer nüshasının katılımcılara dağıtılacağını, herkesin özellikle uzmanlık alanları başta olmak üzere eleştirel yaklaşımlarını beklediğini, varsa hatalı ve yanlış bir şey kendisini uyarmalarını rica ettiğini söyledi. Prof. Uysal ayrıca, bu çalışma şekliyle raporun daha güçlenip, sağlam bir hal alacağını ve noksanları olmaması halinde YÖK’ün karşısında daha güçlü şekilde çıkılabileceğini belirtti.

TÜM KATILIMCILAR VETERİNERLİK FAKÜLTESİ’NİN TİRE’YE KAZANDIRILMASINI İSTEDİ

Prof. Uysal’ın raporun önemli noktalarını anlatmasından sonra, isteyen katılımcılar söz alarak konuyla ilgili düşünce, eleştiri ve isteklerini sıraladı. Yapılan konuşmalarda genel kanı ve istek bu işin biran önce olması, Tire’ye Ege Üniversitesi bünyesinde bir veterinerlik fakültesi kazandırılmasının ilçenin kalkınmasında ve bölge hayvancılığının daha da gelişmesinde çok önemli olacağı yönünde oldu. Katılımcılar ayrıca konuya tüm siyasi partiler ve STK’ların güçlü şekilde sahip çıkması gerekmesini de ortak dille belirtti.

RAPOR EKSİKLERİ GİDERİLDİKTEN HEMEN SONRA EGE ÜNV. SENATOSU’NA SUNULACAK

Toplantı sonunda Veteriner Fakültesi dosyasının ikinci kez Ege Üniversitesi Senatosu ve YÖK’e götürülmeden önce tüm eksiklerinin giderilmesini ve biran önce Ege Üniversitesi Senatosu’na sunulması kararına varıldı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire’ye, Ege, Ünv, bünyesinde, veterinerlik, fakültesi, kazandırmak, için, bir,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İÇİN İKİNCİ ATAK HAZIRLIĞI
VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İÇİN İKİNCİ ATAK HAZIRLIĞI
VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İÇİN İKİNCİ ATAK HAZIRLIĞI
VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İÇİN İKİNCİ ATAK HAZIRLIĞI
Yorumlar
Haber Yazılımı