Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 15:46 Bu haber 2936 kez okundu
 
BAŞKAN ŞENYURT'TAN 'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ' TEPKİSİ
İyi Parti Tire İlçe başkanı Yüksel Şenyurt, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanlığı kararıyla ayrılmasına ilişkin açıklama yaparak tepki gösterdi.
Siyaset Haberi
BAŞKAN ŞENYURT'TAN 'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ' TEPKİSİ

Başkan Şenyurt yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında, "Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın." diyerek şunları söyledi:

 

"Tireli hemşehrilerim, toplumumuzun yapı taşı olan yiğit ve İYİ kadınlarımız, sizleri kıymetli Atatürk'ün veciz sözleriyle selamlıyorum.

Üzülerek belirtmek gerekir ki bu ülkemiz oldukça zor bir süreçten geçmektedir. Bu sürecin parçalarından biri de "İstanbul sözleşmesi olarak ifadelendirilen , ülkemizin ilk imzalayıcısı olduğu Avrupa Birliği ülkelerince de kabul gören ve imzalanan akdin, erk sahiplerinin keyfiyetiyle kanuni nizama uygun olmayan biçimde sözleşmeden çekilmemiz olmuştur.

Kıymetli hemşehrilerim, mevcut iktidar sahipleri yıllardır yakından şahit olduğumuz gibi bu konuda da gündem değiştirme,toplumun sinir uçlarına dokunma ya da kendi tabanına mesaj verme gayretin dedir.

Lakin yüce meclisin onayladığı bir anlaşma cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yok sayılmıştır. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Devletinin nasıl ve hangi araçlarla yönetildiği sorusunu akla getirmektedir.

Ülkemiz kadın cinayetlerinde ve kadının maruz kaldığı istismar olaylarında gelişmiş ülkeler bazında maalesef istatistiki olarak kötü bir durumda yer alırken, kadınların haklarını savunan bu sözleşmeden  geri çekilmek neyin ve hangi düşüncenin dışa vurumudur?

Değerli hemşehrilerim, kıymetli kadınlar. İktidarın   kadınımız hususundaki yüzyılların gelenek ve göreneklerini, çağdaş dünya normlarını yok sayması başarıya ulaşamayacaktır. Türk kadını ortaçağ zihniyetinin günümüz versiyonlarının örfümüzle de bağdaşmayan düşüncelerini yıkıp geçecek güce sahiptir.

İYİ parti olarak Türk kadınının toplum içindeki birey olma vasfının silinmesine asla izin vermeyeceğiz.

Kadınlar insanlık dışı keyfi davranışlara layık değildir.Türk kadını "ANAvatan" ifadesindeki gibi yurdun, dirliğin ve geleceğin sahibidir." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, ŞENYURT'TAN, 'İSTANBUL, SÖZLEŞMESİ', TEPKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı